eStire.ro

Articol actualizat la: 09 February 2018, 20:43

CSM Bucureşti s-a apropiat la un punct de HCM Baia Mare înaintea deciziei în Cazul "Ecusoanele". Deva a forţat cel puţin un egal la Vâlcea cu preşedintele clubului în postura de antrenor

Etapa a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminuin se desfăşoară pe parcursul unei săptămâni, datorită meciurilor programate şi în cupele europene. A început joi, cu partida HCM Roman - Neptun Constanţa 27-20 şi se va încheia miercuri - 11 februarie cu derby-ul HCM Baia Mare - Corona Braşov.

Ultima rundă din handbalul feminin a produs câteva modificări importante în clasament, dar şi câteva certitudini. După câteva etape bune disputate în Liga Naţională, Top 4 a suferit o schimbare majoră: a ieşit SCM Craiova, care a pierdut cu Dunărea Brăila (scor 25-26), şi a intrat HCM Roman. De menţionat că trupa lui Aurelian Roşca este într-o cădere liberă după un tur de campionat de excepţie, suferind a şasea înfrângere consecutivă. Şi ar putea să mai retrogradeze încă o poziţie dacă luni, la şedinţa Consiliului de Administraţie, CSM Bucureşti îşi va recupera punctele pierdute la masa verde cu SCM Craiova, din etapa a 4-a (scor 28-16 în teren). Astfel, gruparea din Bănie ar urma să fie depăşită şi de Dunărea Brăila.

Prin victoriile obţinute în weekend, Dunărea Brăila şi HC Zalău şi-au consolidat poziţiile din Top 8, iar calificarea lor în play-off devine tot mai sigură. Printr-un joc al rezultatelor, cele două formaţii se pot gândi chiar şi la locul 4. HC Zalău a câştigat în ultima etapă cu 32-26 partida cu "U" Cluj, dar a terminat şi cu antrenor Gheorghe Tadici în tribună, după ce a văzut cartonaşul roşu în minutul 59.

CSM Bucureşti s-a apropiat la un punct distanţă de HCM Baia Mare, după victoria cu 32-23 în faţa echipei CSM Ploieşti. Acelaşi Caz - "Ecusoanele" ar putea schimba şi ierarhia la vârf, luni, dacă formaţia bucureşteană va aduna la zestre şi cele patru puncte pe care încearcă să şi le recupereze de mai bine de patru luni. În şedinţa Consiliului de Administraţie, membrii vor vota cu "DA" sau "NU" în acest caz. Votul va fi secret. Bianca Bazaliu a ieşit în evidenţă cu 4 goluri în partida cu CSM Ploieşti, campioana mondială de juniori pregătindu-se în ultimele zile numai cu echipa mare. De remarcat faptul că Line Jorgensen nu a mai fost prezentată oficial în pauza jocului, aşa cum era anunţat oficial, dar a făcut o fotografie cu viitorul ei tricou la CSM.

Cel mai interesant meci al etapei, cel puţin până la această oră, a fost cel dintre HCM Rm. Vâlcea şi CSM Cetate Deva, având în vedere şi miza lui, locul 8 în Liga Naţională, ultimul care asigură accederea în play-off la sfârşitul sezonului regulat. A fost un joc tensionat, cu multe elemente neaşteptate. HCM Rm. Vâlcea a câştigat cu 30-28, dar a fost aproape să piardă cel puţin două puncte. În minutul 46, scorul era 28-20, dar a urmat o perioadă de joc de neînţeles, cu o apărare pasivă şi un atac risipitor de mingi. Deva a egalat cu trei minute înainte de final (scor 28-28), fiind permanent impusionată de pe banca tehnică de ... preşedintele Marian Muntean. Antrenorul principal Ioan Ani Senocico a fost la un pas să leşine în timpul partidei, astfel că şeful formaţiei devene a preluat comanda pe banca tehnică.

HCM Baia Mare - Corona Braşov miercuri, ora 18:00

1. HCM Baia Mare 17 16 0 1 530-372 48 2. CSM Bucureşti 18 16 0 2 524-378 47 3. Corona Braşov 17 13 3 1 496-355 42 4. HCM Roman 18 11 2 5 429-411 35 5. SCM Craiova 18 11 0 7 396-389 33 6. Dunărea Brăila 18 10 0 8 500-476 30 7. HC Zalău 18 9 1 8 460-464 28 8. HCM Rm. Vâlcea 18 7 2 9 455-483 23 9. CSM Ploieşti 18 7 0 11 409-457 21 10. Cetate Deva 18 5 3 10 460-512 18 11. CSM Unirea Slobozia 18 5 0 13 432-498 15 12 "U" Cluj 18 4 2 12 486-558 14 13 Neptun Constanţa 18 4 1 13 430-491 13 14. Mureşul Tg. Mureş 18 0 0 18 403-548 0