eStire.ro

Articol actualizat la: 08 February 2018, 00:10

VIDEO FABULOS | Goalkeeperul marcator! Portarul de rezervă al lui Viborg a fost obligat să intre în teren pe postul de extremă dreaptă în meciul cu Larvik şi a marcat cu o boltă

Cu doar opt jucătoare pe foaia oficială, dintre care trei junioare, Viborg a pierdut clar pe terenul lui Larvik, scor 18-31, în Grupa Principală 2 din această ediţie a Ligii Campionilor. În ultimele 17 minute, Viborg a jucat cu Rikke Poulsen, portarul de rezervă, pe extremă dreapta, după eliminarea lui Lyksborg

Două dintre cele mai titrate echipe de handbal din Europa - Larvik şi Viborg - se întâlniseră de zece ori până sâmbătă seară, danezele reuşind să câştige opt partide, dominând clar întâlnirile directe. Doar că norvegiencele erau mari favorite în meciul din grupa lui HCM Baia Mare din Liga Campionilor! Problemele financiare ale lui Viborg, la care se adaugă accidentările suferite de jucătoare în acest sezon, se dovedesc decisive, mai ales după ce danezele le-au convins pe veteranele Henriette Mikkelsen (34 de ani - extremă stânga) şi Heidi Astrup (42 de ani - centru) să revină pe teren pentru meciurile din Ligă. Însă niciuna nu a evoluat în eşecul usturător aplicat de Larvik, scor 31-18!

Motivele din spatele înfrângerii sunt, însă, fabuloase! Din cauza unei răceli care a lovit echipa daneză, Viborg nu a putut conta pe mai multe titulare, printre care şi Rikke Skov sau Louise Burgaard.  Iar la meci, danezele nu au avut pe foaie decât opt jucătoare! Mai mult, trei dintre ele - Mikkelsen (18 ani), Andreassen (18 ani) şi Paulsen (17 ani) - nici măcar nu şi-au terminat junioratul. Iar în condiţiile în care Lyksborg a primit cartonaş roşu în minutul 43, Christian Dalmose, antrenorul lui Viborg, a fost obligat să o introducă pe Rikke Poulsen, al doilea portar al echipei, pe extremă dreapta. Obligată de arbitrii partidei să îşi schimbe pantalonii de portar cu un şort, goalkeeperul danez s-a conformat şi, până la urmă, a intrat în teren. Şi, surprinzător, Poulsen a reuşit chiar şi un gol, lobând-o excelent pe Hasanic, goalkeeperul lui Larvik.

Norvegiencele conduc clar grupa, cu 12 puncte, după 6 victorii, fiind deja calificate în sferturi. Viborg (5 puncte), e pe locul 3.

3 Ligi ale Campionilor are Viborg în palmares (2006, 2009, 2010)

ŞTIAŢI CĂ AVEM O PAGINĂ DE FACEBOOK DEDICATĂ HANDBALULUI?

Sursa: Prosport